Gotówki nie da się spisać z wyprzedzeniem
Podyktowane względami bezpieczeństwa czy operacyjnymi ustalanie stanu kasy częściej, niż to wynika z przepisów bilansowych, jest w firmach powszechne. Mimo to, na ostatni dzień roku konieczna jest jej inwentaryzacja w formie spisu z natury.
Ostatni kwartał roku dla jednostek gospodarczych, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jest okresem przygotowań do zamknięcia roku. Firmy skupiają się na obowiązkach, których należy dopełnić w związku z nadchodzącym ostatnim dniem roku obrotowego, dniem bilansowym, wskazanych w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) i planują odpowiednie działania. Dużym wyzwaniem okazuje się przeprowadzenie inwentaryzacji, która umożliwia sprawdzenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów. Jednostki gospodarcze są zobowiązane, na podstawie art. 26 ust. 1 uor, do przeprowadzenia inwentaryzacji składników majątku na ostatni dzień każdego roku obrotowego >patrz tabela 1. Jej przygotowanie i przeprowadzenie to zwykle znaczące wyzwanie organizacyjne, które wymaga zaangażowania zasobów kadrowych firmy lub zlecenia czynności spisowych jednostkom zewnętrznym. Wyjątkowo czasochłonna i skomplikowana może się okazać inwentaryzacja w firmach, które prowadzą działalność produkcyjną lub handlową albo posiadają wiele różnego rodzaju środków trwałych.
Co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta